Dzień Wolontariatu

5 grudnia Międzynarodowy Dzień Wolontariusza.

Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten kto daje.”

Jan Paweł II (Karol Wojtyła)

W tym szczególnym dniu składamy Wolontariuszom naszej Szkoły oraz całego świata serdeczne życzenia. Życzymy, aby Wasza działalność na rzecz dobra wspólnego była źródłem radości i dumy oraz aby nie zabrakło Wam nigdy energii i pasji.

Opiekunowie

A. Szczerbik

E. Kapica-Policha

K. Furlepa

Z okazji Dnia Wolontariatu mieliśmy okazję podjąć temat: "Czy wolontariat może być kluczem do kariery?".  Uczestnicy dowiedzieli się, że ze wsparcia wolontariuszy w swoich działaniach, korzysta aż 61% organizacji pozarządowych w Polsce. Jednak tylko co piąty Polak angażuje się w nieodpłatną pracę na rzecz wyżej wymienionych instytucji. Omówiono także jakie korzyści niesie ze sobą wolontariat i co możemy dzięki niemu zyskać.

Uczniowie zapoznali się z bogatą listą instytucji pożytku społecznego naszych okolic, w pracy których mogą pomagać wolontariusze. Mówiliśmy także o przykładowych organizacjach non-profit działające w Polsce takich jak:

• Związek Harcerstwa Polskiego
  • Polski Czerwony Krzyż
  • Polska Akcja Humanitarna
  • Fundacja Mam Marzenie
  • Fundacja Uniwersytet Dzieci
  • Europejskie Forum MłodychCaritas Polska

oraz przykładowych organizacjach non-profit działające na świecie:
  • Amnesty International
  • The National Geographic Society (Towarzystwo National Geographic)
  • BEST
  • CISV – międzynarodowa organizacja pracująca na rzecz pokoju na świecie

Być może i ty młody wolontariuszy przyłączysz się kiedyś do akcji prowadzonych przez nie.

Po prelekcji filmu z udziałem przedstawicieli jednej z wielkich firm specjalizującej się w produkcji części samochodowych na rynek pierwotny i wtórny, uczniowie dowiedzieli się o tym, jak realizuje się założenia wolontariatu pracowniczego. Na postawione w temacie szkolenia pytanie: "Czy wolontariat pomoże nam znaleźć wymarzoną pracę?" padło mnóstwo odpowiedzi. Życzymy, aby w przyszłości wolontariat i dla naszych Wolontariuszy był początkiem wspaniałej przygody i kariery zawodowej.

Efektem burzy mózgów na zakończenie spotkania był pomysł na kolejny wolontariacki projekt w naszej Szkole. Opracowaliśmy wstępnie plan działania i od stycznia nadchodzącego roku szkolnego ruszamy z akcją, w której pomożemy ludziom dobrego serca w prowadzeniu przytuliska dla bezdomnych zwierząt. Ale o tym więcej już w wkrótce.